عوامل موثر بر کارایی کارکنان

در مواجهه با کاهش سطح کارایی کارکنان، برخی سوالاتی که احتمالا در ذهن مدیران اشغال می شود، به شرح زیر می باشد:

 • با چه آموزش هایی می توانم بهره وری و عملکرد خود و آنها را افزایش دهم؟
 • چگونه می توانم در آنها انگیزه ایجاد کنم تا آنها بتوانند با بهترین توانایی هایشان عمل کنند؟
 • آیا مبلمان اداری بر رضایتمندی شغلی کارکنان تاثیر گذار است؟

کارایی کارکنان

معرفی عوامل تاثیر گذار روی کارایی کارکنان:

با این حال، قبل از تصمیم گیری بر روی یک برنامه آموزشی، مدیر نیاز به شناسایی عوامل موثر بر بهره وری و عملکرد کارکنان دارد. به استثنای اینکه شما علل را می شناسید، نمی توانید راه حل ها را پیدا کنید. علل کاهش بهره وری کارکنان می تواند یکی از عوامل زیر باشد:

 1. مهارت ها و دانش:

اگر کارکنان توانایی، مهارت یا دانش لازم برای انجام کار را نداشته باشند، از کار خود رنج می برند. برای حل این مشکل معمولا در سازمان ها و شرکت های متوسط و بزرگ پس از بررسی توانایی و مهارت پرسنل و نیاز سنجی آموزشی برای آنان، تقویم آموزشی تهیه و تدوین می گردد که متناسب با مهارت مورد نیاز هر فرد در طول سال آموزش هایی را به پرسنل می دهند. این کار باعث بالابردن سطح دانش کارکنان و به طبع افزایش بهره وری آنان در سازمان ها می گردد.

 1. واضح بودن در مورد نقش:

کارمندان باید از مسئولیت های خود مطلع و درک درستی در مورد آنچه که در پایان روز باید انجام دهند داشته باشند. عدم قطعیت در مورد نقش ها می تواند دلیل دیگری برای کاهش کارایی کارکنان و بازده آنها باشد. راه حل این مشکل سیستم سازی در سازمان ها می باشد. با این کار ضمن طبقه بندی فرآیند های سازمان، روند فرآیند ها منظم تر شده و در طول زمان بهره وری و میزان کیفیت آن قابل اندازه گیری می شود.

 1. محیط کاری و فرهنگ:

محیط کار ناسالم یکی دیگر از عوامل موثر بر عملکرد کارکنان است. یک محیط کاری مثبت در فضای کار، روحیه کارکنان را افزایش می دهد، یک محیط کار که لذت بخش است و باعث افزایش بهره وری می شود.

 1. نگرش کارکنان:

اگر کارکنان شور و شوق برای کاری ندارند و در آن کار مشغول اند، بر بازده کار آنها تاثیر می گذارد. می توانید با ایجاد فضای کاری پویا از طریق تکنیک های مشارکتی آنها را در تصمیم گیری های سازمان مشارکت داده و یا با استفاده از روش هایی همچون نظام تنبیه و تشویق در کارکنان خود ایجاد انگیزه نمایید.

 1. تاثیر کیفیت هوا بر کارکنان:

شما باید ابزار، تجهیزات و منابع مناسب برای انجام کارهای خوب داشته باشید. عدم وجود این منابع می تواند به کاهش سطح عملکرد کارکنان منجر شود. در واقع باید بدانید که کارایی کارکنان زمانی که هوا خوب باشد بسیار بیشتر می شود. چرا که آنها می توانند با اندیشه و فکر گسترده ای کارهای خود را انجام دهند. برخی از کارکنان که در آب و هوای نامناسب کار می کنند بدون شک به خوبی ذهنشان کار نمی کند و نمی توانند به درستی روی کار خود فکر کنند.

 1. اتحاد:

آن دسته از فرآیندهایی که به صورت مستقل از یکدیگر عمل می کنند و اتحاد ندارند، رشد آنها بسیار با سرعت کمتری انجام می شود. در واقع باید بدانید اتحاد یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که باید کارکنان به آن توجه داشته باشند تا همیشه بتوانند در آن زمینه موفقیت لازم را به دست آورند. برای اینکه شما بهره وری کارکنان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید باید بدانید که یکپارچه سازی فرآیندهای وابسته بسیار امر ضروری به شمار می رود و باید به این مورد دقت زیادی داشته باشید. شما باید تمامی موانعی را که سر راه دارید را از میان بردارید تا بتوانید به بهترین نحو ممکن کار کنید. شما باید ترتیبی دهید که هر یک از فرآیندها با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ داشته باشند و یکپارچه بودن آنها بیشتر به نظر برسد.

مطالب مرتبط  پارتیشن دوجداره و کاربرد آن برای فضاهای اداری

کارایی کارکنان

 1. عوامل تاثیر گذار خارجی:

به طور معمول آن دسته از عواملی که روی افزایش و یا کاهش دادن سطح کارایی کارکنان تاثیر دارد بدون شک از درون شرکت ناشی می گردد. گاهی اوقات امکان دارد عوامل خارجی زیادی هم روی کارایی آنها تاثیر بگذارد. یکی از مهمترین این عوامل فراز و نشیب های زندگی شخصی کارکنان می باشد که شما باید به آنها دقت داشته باشید. همچنین برخی از تغییرات آب و هوایی هم روی کار کردن آنها تاثیر دارد و موجب کاهش و یا افزایش سطح کارایی آنها می شود. فرآیندهایی که مربوط به کار کردن کارمندان می باشد باید انعطاف پذیری داشته باشند تا بتوانید از این طریق شرایط کارمند با محیط اداری هماهنگی بیشتری داشته باشد. عوامل خارجی یکی  از مهمترین و اصلی ترین عوامل می باشد که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

 1. بودجه ناکافی:

از دیگر عواملی که روی کارایی کارکنان تاثیر دارد بودجه ناکافی شرکت می باشد. زمانی که شرکت بودجه کافی برای پرداخت دستمزد کارمندان نداشته باشد آنها بدون شک نمی توانند کارهای خود را انجام دهند و انگیزه زیادی داشته باشند. اگر برای انجام دادن یک کار بودجه کافی وجود نداشته باشد بدون شک اگر بهترین تلاش ها هم صورت بگیرد کارمندان انگیزه ای برای کار کردن نخواهند داشت. شما باید با بودجه کافی سطح بهره وری کارمندان را افزایش دهید تا بتوانید در آن زمینه کاری خود به موفقیت لازم برسید.

 1. ارائه اطلاعات صحیح:

زمانی که به کارمندان اطلاعات صحیح ارائه شود آنها به بهترین نحو ممکن می توانند کارهای خود را انجام دهند. به همین دلیل بهتر است به آنها اطلاعات صحیح و کافی برسد. مدیران و کارمندان یک شرکت باید با تمامی اطلاعاتی که به کار آنها مربوط است آشنایی داشته باشند تا از این طریق بتوانند تصمیمات سازنده و تاثیرگذار بگذارند. آنها باید به خوبی با هر یک از اطلاعاتی که مربوط به کارشان می باشد اطلاعات داشته باشند تا از این طریق تمامی کارهای خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. زمانی که افراد اطلاعات صحیح در مورد هر یک از کارهای خود نداشته باشند بدون شک نمی توانند آنها را به درستی انجام دهند.

 1. بروز رسانی مهارت ها و دانش کارمندان:

رقابت جهانی که در هر یک از علوم مختلف وجود دارد موجب می شود تغییرات در هر کسب و کاری رو به افزایش باشد. به همین دلیل است که اگر می خواهید کارایی کارکنان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید بهتر است مهارت ها و دانش آنها را به طور دائم افزایش دهید. مدیران موظف هستند که کارمندان خود را از نظر آگاهی و دانش دسته بندی کنند و از آنها در آن سطح که اطلاعات دارند درخواست کار نمایند. همچنین آنها وظیفه دارند فرایندهایی را ترتیب دهند که کارمندان بتوانند با بروزترین و جدیدترین اطلاعات آشنایی داشته باشند. اگر هر کارمند از وظایف خود اطلاعاتی نداشته باشید نمی تواند کارهای خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

مطالب مرتبط  پارتیشن mdf بهتر است یا آلومینیوم ؟

تمامی عواملی که بیان کردیم روی کارایی کارکنان تاثیر بسیار زیادی دارد و شما باید به عنوان مدیر به این عوامل دقت داشته باشید. در صورت وجود به این عوامل بدون شک در زمینه کسب و کار موفقیت بسیار زیادی به دست می آورید.

منبع: https://javizco.com

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .