مزیت پارتیشن اداری نسبت به دیوار چیست؟

زیباسازی مکانی که در آن زندگی می‌ کنیم، بر روحیات ما تاثیرگذار است. یکی از دلایل مهم روی آوردن بشر به طراحی و ساخت بناهای مدرن را می توان ایجاد ساختمان هایی دانست که در کنار فراهم کردن امکانات گوناگون رفاهی، از زیبایی خاصی نیز برخوردار باشند. از زمان های بسیار دور دیوار به عنوان یکی از بخش های داخلی ساختمان های اداری، نقش مهمی در زیباسازی محیط ایفا می کردند تا اینکه جای خود را به پارتیشن اداری دادند.

معمولا طراحی این بخش به وسیله شیشه های رنگی، گچ بری ها و آینه‌‌کاری ها انجام می شد؛ اما با گذشت زمان و به دلیل قابلیت های دیوار در زیباسازی نمای داخلی ساختمان ها، مصالح، سازه‌‌ها و ابزارآلات نوینی به وجود آمد که شیوه ساخت و طراحی این بخش را دگرگون ساخت. امروزه با روی کار آمدن پارتیشن های متنوع می توان با صرف هزینه‌‌ کم، فضای داخلی بنا را از حالت یکنواختی خارج کرد و به آن جلوه ای زیبا بخشید و محیط اداری را نیز دارای جذابیت های ظاهری کرد و هم‌زمان از کارکرد آن نیز برای جداسازی فضا استفاده نمود.

از جمله مزیت پارتیشن اداری به جای دیوار می توان به سهولت، سرعت و دقت بالا در اجرا، ایمنی در برابر حریق و زلزله، خاصیت عایق‌بندی، دسترسی آسان به فضای تاسیساتی که در پشت دیوارها قرار می گیرد و به آسانی قابل دسترس نیست، تعمیر و نگهداری آسان و هزینه های کمتر آن اشاره کرد.

مزیت پارتیشن اداری

سهولت، سرعت و دقت بالا در اجرا

از جمله مزیت پارتیشن اداری نسبت به دیوار این است که پارتیشن نصبی ساده تر دارد، برای ساخت دیوار به زمان، نیروی انسانی بیشتر و انرژی بیشتری نیاز است. ساخت دیوار زمان بیشتری نیاز دارد چرا که به دلیل سنگینی مصالح، آلودگی صوتی دارد و بعد از اتمام کار نیاز به رنگ است و مدت طولانی‌تری نیاز به کار متخصصان دارد. نصب و اجرای پارتیشن ساده‌تر است، مصالح آن سبک‌تر، آلودگی محیطی آن کمتر و سرعت اجرایش بسیار بیشتر از ساخت دیوار است. همچنین در ساخت دیوار نیاز به مجوز وجود دارد ولی در مورد پارتیشن ها چنین نیازی نداریم زیرا پارتیشن موقت و در بسیاری از مواقع در ارتفاع نیمه اجرا می شود.

در محیط اداری سرعت اجرا اهمیت دارد زیرا تعداد زیادی از کارمندان در روزهای اجرای کار پارتیشن نمی توانند کار کنند و در صورتی که تعداد روزهای نصب بیشتر از روزهای تعطیل رسمی باشد کار اداره و شرکت مختل شده و بنابراین به صرفه نیست که چنین اتفاقی بیفتد، نصب پارتیشن می تواند در روزهای تعطیل هفته انجام شود و در صورتی که نیاز به کار بیشتر باشد نیز آلودگی ندارد که کار در روزهای دیگر را متوقف کند.

دقت در اجرا نیز در پارتیشن بیشتر است در واقع هر چه مصالح قابلیت بیشتری برای برش، اندازه‌گیری و اجرا داشته باشند نتیجه نهایی بیشتر مطابق با طراحی و سلیقه مشتری است بنابراین پارتیشن که قابلیت بیشتری در اندازه‌گیری دارد تمیزتر و دقیق تر اجرا می شود.

ایمنی در برابر حریق و زلزله

ایمنی بیشتر مزیت پارتیشن اداری نسبت به دیوار است زیرا متریالی که با آن پارتیشن ها ساخته می شوند در بسیاری از مواقع ضد حریق است و البته می توان لایه رویی را از جنسی ایمن در نظر گرفت. پارتیشن ها از این نظر جلوی بروز حوادث ناخواسته و غیرمترقبه را می گیرند و یا در صورت بروز حادثه از گسترش آن جلوگیری می کنند. ایمن بودن محیط کار یکی از اصول اولیه هر محیط کاری است و توجه به آن نیز از مواردی است که مدیریت سازمان ها به آن اهمیت می دهند بنابراین اگر استفاده از پارتیشن از بروز حادثه جلوگیری کند و باعث احساس امنیت بیشتر در کارمندان شود استفاده از آن برای مدیران اولویت دارد.

مطالب مرتبط  پارتیشن اداری کلاسیک یا مدرن!

استفاده بهینه از فضا

اجرای دیوار فضای بیشتری را می گیرد و در نتیجه فضای کمتری برای استفاده باقی می ماند ولی در فضاسازی با پارتیشن ها فضای بیشتر قابل استفاده باقی می ماند این مزیت پارتیشن اداری اهمیت ویژه دارد به خصوص در سازمان های بزرگ و یا در فضاهای کوچک که لازم است کارمندان بیشتری در محیط کار حضور داشته باشند. هر چه فضای بیشتری برای افراد وجود داشته باشد و کارمندان بیشتری بتوانند از فضا استفاده کنند سازمان سود بیشتری دارد. فضا در محیط کاری، جداسازی آن، شخصی بودن و امنیت در آن از موارد مهم اصول مدیریت در شرکت ها است بنابراین استفاده صحیح از آن نیز مورد توجه مدیران قرار دارد.

خاصیت عایق‌بندی

یکی از مشکلات دیوارها این است که دچار رطوبت شده و مزیت پارتیشن اداری نسبت به دیوار خاصیت عایق بودن آن است. همچنین انواع مختلفی از پارتیشن وجود دارد که نه تنها می تواند در برابر رطوبت عایق باشد که به صورت دوجداره عرضه شده و در برابر دما و صدا نیز عایق است. عایق بودن در برابر رطوبت به بهداشت و سلامت در محیط کمک کرده و باعث می شود هزینه های تعمیرات کمتر شود و همچنین عایق بودن در حرارت و صدا در کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش موثر است، به محیط زیست کمک کرده و باعث می شود کارمندان در رفاه و آسایش بیشتری به کار خود بپردازند.

عایق بودن در برابر صدا در برخی از سازمان ها و یا واحدهای سازمانی اهمیت بیشتری دارد، واحدهایی که نیاز به تمرکز، داشتن فضای خصوصی و یا امنیت بالا هستند نیاز به عایق بودن در برابر صدا دارند، اتاق جلسات، اتاق مدیریت، بخش حسابداری و سایر واحدهای مهم سازمانی از جمله این موارد است.

قابلیت جابجایی

یکی از مواردی که مزیت پارتیشن اداری محسوب شده و در بسیاری از مواقع منجر به انتخاب پارتیشن در مقابل دیوار می شود امکان جابجایی است. دیوار از مصالح خاصی برخوردار است که قابل جابجایی نیستند، به صورت یکپارچه به فضا متصل شده و در صورت عدم نیاز به آن لازم است خراب شود، ولی در پارتیشن اداری می توان در صورت نیاز آن را جابجا کرد، پارتیشن هایی هستند که امکان جابجایی در آنها آسان‌تر نیز هست از جمله پارتیشن متحرک و ریلی و یا پارتیشن های شیشه‌ای بلوکی که به راحتی قابل جابجایی هستند.

پارتیشن ها در جنس ها و انواع گوناگون قابلیت این را دارند که در صورت نیاز در موقعیتی جدید از آنها استفاده شود و حتی در مواردی می توان پارتیشن کارکرده را خریداری کرد و از آن مجدد در فضایی جدید استفاده نمود زیرا قابلیت اجرای مجدد در آن وجود دارد، البته اگر با توجه به فضا و نقشه ساختمان نیاز به نوع خاص، متراژ و شکلی از پارتیشن وجود داشته باشد ممکن است محدودیتی در استفاده مجدد از پارتیشن نیز به وجود بیاید.

مطالب مرتبط  مبلمان شرکت اپل توسط چه شرکتی ساخته شده است؟

پارتیشن متحرک اداری حول محور ریلی کف یا سقف ساختمان قابل حرکت است، پارتیشن بلوکی به صورت بلوک عرضه شده و در صورت نیاز می توان طراحی قرارگیری آن را تغییر داد و به نحوی متفاوت چیدمان کرد در مورد پارتیشن های ریلی این مزیت هر لحظه قابل استفاده است و معمولا در محیط های بزرگ یا سالن های ساختمان اداری که وسیع هستند از آن استفاده می شود.

دسترسی آسان به فضای تاسیساتی

تعمیرات تاسیساتی، تغییر و نوسازی آن و همچنین رفع ایرادات در صورتی که تاسیسات در پشت دیوار قرار گرفته باشند دشوار است. به صورت کلی تاسیسات در سقف یا پشت دیوار واقع می شوند در صورتی که به جای دیوار از پارتیشن استفاده کنیم دسترسی به تاسیسات نیز راحت‌تر بوده و مزیت پارتیشن اداری نسبت به دیوار همین سهولت در رفع ایرادات تاسیساتی ساختمان است.

مزیت پارتیشن اداری

هزینه های کمتر

به صورت کلی متریال دیوار به همراه اجرای آن قیمت تمام شده بیشتری نسبت به پارتیشن دارد و مزیت پارتیشن اداری نسبت به احداث دیوار در ساختمان پایین بودن هزینه های تمام شده آن است. نصب دیوار مدت زمان بیشتری طول می کشد درحالی‌که اجرای پارتیشن در روزهای کمتری امکان پذیر است بنابراین هزینه نصب پارتیشن نسبت به ساخت دیوار کمتر خواهد بود. همین طور متریال دیوار می تواند گران‌تر تمام شود و علاوه بر آن نیز باید هزینه های ثانویه آن را در نظر گرفت برای مثال دیوار نیاز به رنگ دارد و تا پیش از رنگ شدن قابل استفاده نیست.  گاهی ممکن است هزینه رنگ دیوار هم قیمت با خرید پارتیشن باشد که با توجه به این موضوع اجرای پارتیشن مقرون به صرفه است.

پارتیشن مدرن

استفاده از پارتیشن های مدرن از جنس ام دی اف، چوب، شیشه، فلز و … که با تلفیقی بر گرفته از طبیعت و تکنولوژی ساخته می‌ شوند و دارای طرح هایی خلاقانه، متفاوت، زیبا و مهیج هستند که می توانند محیطی دلپذیر و آرامش‌‌بخش را برایمان به وجود آورند و همچنین از مزیت پارتیشن اداری نسبت به دیوار نیز برخوردار شد. پارتیشن ها چهره‌‌ای نو به دکوراسیون داخلی هر بنا می بخشد و در کنار کاربرد آن می توان همواره تغییراتی در فضای کار و محیط اداری به وجود آورد تا محیط هیچ‌گاه دچار یکنواختی نشود.

از این رو می توان با در نظر گرفتن ابعاد ساختمان و سنجیدن هزینه ها پارتیشن متناسب با محیط و سلیقه شخصی پارتیشن مناسب را انتخاب و پیاده‌‌سازی کرد و از آن بهره کافی را برد. مزیت پارتیشن اداری همچنین در تنوع گسترده طرح و رنگ آن است که بر روی متریالی مانند ام دی اف و شیشه جذابیت فراوانی به محیط می بخشد و به وجود آورنده نشاط و شادی میان کارمندان است. ساخت فضایی ایمن، آرام، راحت، شاد و زیبا بخشی از ویژگی های استفاده از پارتیشن در محیط کار است.

منبع: ژاویز

6 پاسخ
 1. اصغر فرهادی گفته:

  بهترین کاری که تو عمرم کردم نسبت به هزینه و تایمی که گذاشتم پارتیشن بندی بود

 2. احمد روستا گفته:

  درود
  همین که بدون آلودگی و کثیف شدن محیط با پارتیشن میشه فضاهای جداگانه رو ایجاد کرد بهترین مزیت پارتیشن اداری است

 3. احمدی گفته:

  وقتتون بخیر
  این همه مزیت برای پارتیشن واقعا عالیه

 4. عامری گفته:

  واقعا پارتیشن بندی عالیه من 2 سالی هست که انجام دادم و واقعا راضیم

 5. سبحان گفته:

  واقعا هزینه هارو پایین میاره مخصوصا اگه بخوای بعدا جا به جا بشی

 6. مجید محمدی گفته:

  کاش همه ساختمان ها رو فلت میساختن تا دست ما طراحای داخلی باز بود

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *