چگونه صندلی و میز مدیریت خاص انتخاب کنیم؟

میز مدیریت خاص می‌تواند نشانگر جایگاه مدیریت باشد، میز خاص قابلیت این را دارد که درحالی‌که مناسب فضای اداری است و کاربری اداری دارد هماهنگ با سایر دکوراسیون اداری و اتاق‌ها بوده و زیبایی فضا را نیز تقویت کند. میز مدیریت به عنوان یکی از قسمت های مبلمان اداری می باشد که می بایستی به خاص بودن آن توجه نمایید.

به دلیل استفاده طولانی‌مدت مدیران و کارمندان، به‌خصوص کاربران رایانه از صندلی‌های اداری، نوع استاندارد و ارگونومیک آن‌ها، آسایش و رفاه استفاده‌کنندگان را فراهم می‌سازد. از آنجایی‌که تجهیزات اداری تأثیر مستقیمی بر راندمان کاری افراد دارند و نه تنها زیبایی که سلامت افراد در محیط کار نیز وابسته به انتخاب مناسب این وسایل است بنابراین در این مطلب به ویژگی‌های صندلی و میز مدیریت خاص و مناسب می‌پردازیم.

میز مدیریت خاص و طراحی خاص

میز مدیریت باید دارای طراحی منحصربه‌فرد باشد، متمایز از انواع میزهای اداری و دارای کاربردهای چندگانه باشد. اغلب از میزی بزرگ با ظرفیت فراوان برای میز مدیریت استفاده می‌شود و حتی جلسات اداری نیز با استفاده از این میز انجام می‌شود. میز مدیریت می‌تواند از جنس‌های مختلف مانند چوب، فلز، سنگ یا رزین ساخته شده باشد.

میزهای مدیریت که مانند میز جلسه بزرگ و دارای ظرفیت بالا نیستند نیز به نسبت سایر میزهای اداری بزرگ‌تر و با امکانات بیشتر ساخته می‌شوند. میز اداری که برای مدیریت کاربرد دارد دارای بخشی به عنوان کمد و یا قفسه‌های اضافه است، ارگانایزرهایی بر روی آن تعبیه شده و قفل و لاکر برای کشوها در نظر گرفته می‌شود. میز مدیریت خاص طراحی ویژه‌ای دارد و اغلب با سایر مبلمان اداری اتاق مدیریت همخوانی و هماهنگی دارد.

دکوراسیون داخلی اتاق مدیریت

بخش مهم بعدی که باید در هنگام اجرای دکوراسیون اداری به آن توجه داشت اتاق مدیریت است. طراحی اتاق مدیر باید به‌صورتی باشد که حس ریاست و مدیریت را به بیننده القا کند. همچنین باید نسبت به دیگر فضاهای اداری شکیل‌تر و رسمی‌تر در نظر گرفته شود و میز آن ازلحاظ ابعاد بزرگ‌تر از میزهای دیگر موجود در اداره باشد.

عوامل تأثیرگذار در طراحی دکوراسیون اتاق مدیریت

۱٫ هماهنگی رنگ میز مدیریت و تناسب آن با اتاق

انتخاب رنگ مناسب برای میز مدیریت و طراحی دکوراسیون محل کار از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین بهتر است رنگ محیط کار با توجه به حرفه و نوع شغل انتخاب شود. در دکوراسیون‌های مدرن استفاده از رنگ‌های شاد و متنوع باید در دستور کار قرار گیرد. بر اساس تحقیقات علمی معتبر، رنگ‌ها می‌توانند میزان شادی، کارایی و خلاقیت کارمندان را افزایش دهند؛ بنابراین اگر اطراف میز کار آن‌ها با رنگ‌های متفاوت تزئین شود، ذهن شفاف‌تر عمل خواهد کرد و موجب افزایش تمرکز خواهد شد.

امروزه اداره‌های متعددی با رنگ‌های شاد و متنوع و دکوری‌های جالب در دکوراسیون داخلی خود بهره می‌برند. اتاق مدیریت به طور معمول رسمی‌تر و با رنگ‌های متمایز طراحی می‌شود و بهتر است میز و صندلی نیز متناسب با رنگ غالب این اتاق طراحی گردد. در شیوه طراحی کلاسیک از میز مدیریت بزرگ چوبی استفاده می‌شود که امروزه با طراحی‌های میز مدیریت مدرن انواع دیگری جایگزین آن شده است. میز مدیریت خاص مطابق با طراحی مدرن دارای طراحی ویژه و رنگی خاص در طیفی از رنگ‌های روشن تا تیره است.

۲٫ میزان فضا و محل قرارگیری میز مدیریت

با توجه به میزان فضایی که در اداره وجود دارد، نوع چیدمان باید با آن هماهنگ باشد. اگر فضای لازم برای میز بزرگ وجود ندارد از میزهایی متناسب با فضا استفاده بشود زیرا میز بزرگ مدیریت در فضای کوچک جلوه خوبی ندارد، اندازه میز و شکل آن باید با فضا هماهنگ باشد اگر از میز ال شکل استفاده می‌کنید بهتر است فضایی برای قرارگیری میز بزرگ به شکل ال در اتاق مدیریت باشد. میز مدیریت خاص لزوماً بزرگ نیست بلکه متناسب با دکوراسیون داخلی و ویژگی‌های محیط کار بوده و کاربردی طراحی شد و چیدمان شده است.

میز مدیریت لاکچری

نکات موردتوجه در خرید میز و صندلی اداری

۱٫ ارگونومی میز و صندلی اداری

اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب میز و صندلی اداری، توجه به تناسب آن با فرم بدن و بلندی مناسب برای استفاده و کار با رایانه است. هنگامی‌که کاربران از نشستن بر روی صندلی خود احساس ناراحتی کنند، نمی‌توانند بر انجام وظایفشان تمرکز داشته باشند. صندلی اداری ارگونومیک با جلوگیری از فشار بر روی ستون فقرات، سلامتی و راحتی کارکنان را به همراه دارد. طراحی صندلی‌های اداری باید به‌گونه‌ای باشد که در هنگام نشستن کاربر، ران‌ها به حالت افقی، ساق پاها عمودی و بدن زاویه قائمه به خود بگیرد.

صندلی‌های ارگونومیک باید دارای نشیمنگاه، تکیه‌گاه پشت، تکیه‌گاه بازو و پایه‌های استاندارد باشند. میز ارگونومیک در سطحی از زمین قرار می‌گیرد که برای نوشتن بر روی آن نیاز به خم شدن نباشد و همچنین زیادی بلند نباشد، میز مدیریت خاص باید علاوه بر زیبایی و طراحی مناسب ارگونومی متناسب با بدن انسان را رعایت کرده و حرفه‌ای تولیدشده باشد.

وضعیت صحیح قرارگیری بدن هنگام نشستن بر روی صندلی اداری ارگونومیک

نشیمنگاه صندلی اداری

• لبه جلویی نشیمنگاه باید با حالت منحنی و بدون زاویه، انحنایی به سمت پایین داشته باشد.

• بهتر است پوشش نشیمنگاه دارای خلل و فرج باشد که از عرق کردن بدن جلوگیری کند.
• توجه به ارتفاع نشیمنگاه برای صندلی مخصوص نوشتن و کار با رایانه بسیار اهمیت دارد. اگر ارتفاع صندلی زیاد باشد، پاها به زمین نمی‌رسد و اگر کوتاه باشد، پشت ران از صندلی جداشده و در شکم جمع می‌شود؛ بنابراین ارتفاع نشیمنگاه صندلی‌های اداری، باید قابل تنظیم باشد.

پشتی صندلی اداری

• پشتی صندلی اداری باید انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کند، به‌طوری‌که در قسمت گودی کمر دارای برآمدگی باشد تا در زمان تکیه دادن، فرورفتگی ناحیه کمر پوشش داده شود.

• از آنجایی‌که اکثر کارمندان به کار با رایانه مشغول هستند، در هنگام خستگی، نیاز به دقایقی استراحت و تکیه زدن به پشتی صندلی را دارند؛ بنابراین پشتی صندلی باید به‌راحتی به‌عقب برود. قرارگیری پشتی در حالت ۱۱۰ درجه، کمترین فشار را به بدن وارد می‌کند و درصورتی‌که صندلی دارای پشت‌سری نیز باشد (Headrest) این زاویه می‌تواند بیشتر هم شود.

تکیه‌گاه بازو در صندلی اداری

• توجه به نوع پوشش و زاویه دسته‌های صندلی بسیار حائز اهمیت است. سخت بودن جنس دسته‌ها و وجود لبه‌های تیز، عصب‌ها و عروق خونی ناحیه ساعد را تحریک می‌کند و باعث بروز درد و سوزش در بازو و انگشتان دست خواهد شد.

• ارتفاع دسته‌های صندلی باید به‌گونه‌ای باشد که تکیه‌گاه مناسبی برای ساعد ایجاد شود.

• طول دسته‌های صندلی نیز باید استاندارد باشد؛ زیرا در صورت زیاد بودن آن، امکان نزدیک کردن صندلی به میز کار وجود نخواهد داشت و هنگام استفاده از صفحه‌کلید، بر بازو، کمر و شانه فشار وارد می‌شود.

پایه‌های صندلی اداری

• صندلی‌های اداری می‌توانند پایه‌هایی ثابت و یا متحرک داشته باشند که متناسب با فضای مورداستفاده و نوع کار، انتخاب می‌شوند. صندلی که برای میز مدیریت استفاده می‌شود نیز بهتر است دارای پایه متحرک باشد میز مدیریت خاص چندکاربردی است و لازم است برای فعالیت‌های مختلف سطح و ارتفاع صندلی مدیریت تغییر کند.

• اگر قصد خرید صندلی‌های چرخ‌دار را دارید، آن‌هایی را انتخاب کنید که دارای پنج چرخ هستند؛ زیرا کمتر از این تعداد، تعادل صندلی را برهم زده و احتمال واژگون شدن آن وجود دارد.

کیفیت میز مدیریت و صندلی

علاوه بر راحتی، صندلی‌های اداری باید دوام و طول عمر زیادی داشته باشند. از آنجایی‌که این صندلی‌ها به‌طور دائم و در زمان‌های طولانی مورداستفاده قرار می‌گیرند باید از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد، ساخته‌شده باشند. خریداری نوع ارزان‌قیمت این صندلی‌ها اگرچه در کوتاه‌مدت هزینه کمی دارد؛ اما در درازمدت مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود.

کیفیت میز مدیریت نیز باید به شکلی باشد که تحت تأثیر عوامل مختلف آسیب نبیند. میز مدیریت برای استفاده طولانی‌مدت و جلسه‌های پیاپی استفاده می‌شود بنابراین باید با لایه‌ای پوشیده شده باشد که در صورت نزدیکی با حرارت آسیب نبیند. اگر سطح میز با رزین پوشیده شده باشد ممکن است هنگام تماس با اجسام داغ مانند چای دچار آسیب شود.

میز مدیریت خاص علاوه بر این باید از کیفیتی مرغوب تهیه‌شده باشد و سنگین بوده و به راحتی تکان نخورد، اگر از چوب ساخته‌شده است چوبی متراکم و اگر از متریال دیگری تهیه‌شده است از بهترین‌ها تولیدشده باشد.

میز مدیریت خاص

۲٫ تأمین‌کننده مطمئن

مبلمان اداری خوب باید از یک تأمین‌کننده شناخته‌شده و معتبر خریداری شود. تحقیق کنید و مطمئن شوید که تأمین‌کننده موردنظر، محصولاتی باکیفیت، متناسب با استاندارها و انتظارات شما ارائه می‌دهد. تهیه میز مدیریت و صندلی‌های آن از فروشگاه‌هایی که اعتبار ندارند می‌تواند باعث پشیمانی شود، تضمین خرید خیال شما را راحت می‌کند که نیازی به نگرانی از جهت خرابی زودهنگام و آسیب دیدن مبلمان نیست. در سایت مبلمان اداری ژاویز نیز می‌توانید بهترین‌ها را بیابید. میز مدیریت خاص قطعاً از تأمین‌کننده‌ای مطمئن قابل تهیه است.

میز مدیریت خاص و تهیه آن

میز مدیریت خاص باید دارای کیفیت بالا، طراحی متناسب با بدن و ارگونومی راحت، طراحی زیبا و متناسب با دکوراسیون داخلی و زیبایی طاهری باشد، میز مدیریت خاص با طراحی ویژه‌ای که از سایر وسایل اداری متمایز است خود را نشان می‌دهد، میز مدیریت می‌توان بسیار بزرگ باشد و جلسه‌های اداری با تعداد بالا را نیز ساپورت کند. میزهای اداری انواع مختلفی دارند ولی آن بخشی که دارای ساخت بهتر، استحکام و آسیب‌پذیری کمتر در دراز مدت هستند برای میز مدیریت استفاده می‌شوند. صندلی اداری باید مطابق با استاندارها و متناسب با وضعیت فیزیکی بدن انتخاب شود.

پشتی صندلی می‌بایست از ستون فقرات، کمر و سرشانه‌ها محافظت کرده و تکیه‌گاهی راحت و منعطف برای کاربر ایجاد کند. نشیمنگاه صندلی علاوه بر اینکه به سمت بالا و پایین تنظیم می‌شود، باید قابلیت تنظیم به سمت چپ و راست را نیز داشته باشد تا کاربر بتواند در وضعیت مطلوب خود قرار گیرد. استفاده از صندلی غیراستاندارد باعث بروز مشکلاتی مانند خستگی، تنش، گرفتگی عضلات، کمردرد، درد در ناحیه زانو و آرنج و تغییر تناسب‌اندام خواهد شد.

منبع: www.javizco.com

1 پاسخ دادن
  1. سمیرا می گوید:

    مطالب تخصصی خوبی دارین….
    پیشنهاد میکنم دوستان این مطلب رو برای همکاراشون شییر کنن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .