آشنایی بیشتر با مبل اداری

آشنایی با مشخصات مبل اداری

مطمئنا میدانید که یکی از مهمترین مسائل مرتبط با مبل اداری، خصوصا در حین خرید، مکانی است که برای استفاده از آن در نظر گرفته اید. به عنوان مثال میتوان به این مسئله اشاره کرد که در حین خرید مبل برای یک مکان اداری، نمیتوان به سراغ مبلمان خانگی رفت بلکه باید مبلمان اداری متناسب با مکان و فضا تهیه نمود. اما سوال اینجاست که برای خرید مبل اداری باید به چه نکاتی توجه نمود؟ چه تفاوتی میان مبل خانگی و مبل اداری وجود دارد؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

مبل اداری

انواع مبلمان اداری

اگر شرکت و یا موسسه ای را افتتاح کرده اید، مطمئنا در اختیار داشتن مبلمان اداری از جمله ضروری ترین وسایلی است که در ابتدا برای پذیرایی از میهمانانتان باید تهیه کنید. از همین رو باید در جریان باشید که مبل اداری را میتوان به ۶ دسته تقسیم بندی کرد که در ادامه به شرح آنها میپردازیم:

 • مبل اداری: مهمترین اجزای مبلمان اداری را میتوان مبل اداری دانست. این مبلمان نه تنها در نگاه اول باید بسیار زیبا و شبک به نظر آید بلکه باید با سبک کاری و همچنین روحیاتی که افراد در آن شغل به گفتگو میپردازند نیز مطابقت داشته باشد.
 • میز اداری: در وهله اول باید بدانید که میز اداری را میتوان به چند بخش: میز مدیریت؛ میز منشی، میز کارمندی، میز کنفرانس و میز گروهی دسته بندی کرد. که تهیه هرکدام از آنها با توجه به تعداد کارمندی که در هر شرکتی مشغول به کار می باشند متفاوت است.
 • صندلی اداری: مهمترین بخش خرید مبلمان اداری را میتوان صندلی آن دانست. زیرا این صندلی است که باعث می شود عملکرد و بازدهی کارمندان مثبت و به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. در واقع اهمیت به ارگونومیک بودن صندلی از جمله مهمترین نکاتی است که در حرین خرید مبل اداری باید به آن توجه داشت.
 • پارتیشن اداری: پارتیشن که اغلب به منظور جداسازی بخش های مختلف شرکت مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا برای آن دسته از شرکت هایی کارآیی دارد که اتفاق های کمتری در آن رخ می دهد. امروزه پارتیشن ها در دو نوع دوجداره و تک جداره در بازار موجود است که جنس پارتیشن ها میتواند با توجه به سبک و طراحی محیط و البته نیاز افراد متفاوت باشد.
 • کانتر: کانتر به میزهای کشیده و پهنی گفته می شود که در ادارات خصوصا در بانک ها و ادارات پست شاهد آن هستیم.
 • کتابخانه و فایل اداری: فایل های اداری وظیفه نگهداری اسناد و مدارک و اطلاعات موجود در شرکت ها و سازمان ها را بر عهده دارند. از همین رو باید در انتخاب و خرید آنها نهایت دقت به کار گرفته شود.
مطالب مرتبط  صندلی مدیریتی چه ویژگی هایی دارد؟

استانداردهای ارگونومیک مبل اداری

در دنیای شلوغ و پراز استرس امروزی به خوبی میدانیم که اکثر افراد بیشتر ساعات شبانه روز خود را در محیط کار سپری می کنند از همین رو اگر محیط کار آنها با اصول ارگونومیک منطبق نباشد مطمئنا در حین انجام کار، تحرک و پویایی لازم از او گرفته می شود و حتی میتواند ناهنجاری ها و تغییر شکل های فیزیکی مختلفی را برای آنها به همراه داشته باشد از همین رو اغلب توصیه می شود برای خرید مبلمان اداری در وهله اول ارگونومیک بودن آن را در نظر داشته باشید. اما تاکنون به ویژگی های ارگونومیک مبل اداری توجه کرده اید؟

 • ارتفاع مبل

در حین خرید مبل اداری، به سراغ محصولی بروید که قابلیت تنظیم ارتفاع مبل را دارا باشد. در واقع وجود اهرم تنظیم بادی، آسان ترین راهی است که این قابلیت را در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد. اما به طور کلی استانداردترین ارتفاع مبل برای عموم مردم، چیزی حدود ۴۰٫۵۰ تا ۵۳٫۳۴ سانتی متر بالاتر از کف اتاق می باشد.

 • تکیه گاه مبل

برای اینکه تشخیص دهید که مبل اداری تهیه شده، اصول ارگونومیک را رعایت کرده میتوانید به تکیه گاه آن توجه کنید. در واقع یک مبل ارگونومیک باید ۳۰ الی ۴۸ سانتی متر پهنا داشته باشد. نکته بعدی برای تشخیص این قبیل از مبلمان اداری در صورت جدا شدن تکیه گاه و نشیمن، بررسی زاویه تکیه گاه و همچنین ارتفاع قابل تنظیم آن می باشد. تکیه گاه باید قابلیت پوشش منحنی طبیعی ستون فقرات را داشته باشد و باز در این قسمت هم باید توجه زیادی به وضعیت پوشش منحنی ستون فقرات بشود. در اختیار داشتن سیستم قفل ایمنی که افراد را از حرکت دادن تکیه گاه به سمت عقب بازدارد از جمله دیگر مزایای این دسته از مبلمان می باشد.

 • عرض و قعر صندلی

منظور از عرض و قعر صندلی همان از جلو تا پشت آن می باشد. در واقع صندلی مناسب است که این مسئله را رعایت کرده باشد و مصرف کنندگان پس از نشستن بر روی آن احساس راحتی داشته باشند. اغلب قعر مبلمان حدود ۴۳ تا ۵۰ سانتی متر بوده و از یک گودی استاندارد تشکیل شده است.

 • پوشش ناحیه کمر

پرکردن گودی کمر از جمله مهمترین اصولی است که در طراحی مبل اداری ارگونومیک باید به آن توجه شود. در واقع میدانید که ستون فقرات از یک انحنا به سمت داخل تشکیل شده است که نشستن های طولانی مدت میتواند منجر به خمیدگی این ناحیه و آسیب های جدی به ستون فقرات شود. خوشبختانه امروزه مبلمان های ارگونومیک از بروز این مشکل جلوگیری به عمل می آورند.

1 پاسخ
 1. محمد آقایی گفته:

  مطلب کاملی بود. مخصوصا برای من که نمیدونستم ابعاد استاندارد دقیق چقدر هست.
  سپاس

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .