پارتیشن اداری کلاسیک یا مدرن!

پارتیشن اداری کلاسیک چه ویژگی هایی دارد و در چه فضاهایی به کار می رود؟ پارتیشن مدرن بهتر است یا پارتیشن اداری کلاسیک؟ پارتیشن های اداری دارای انواع مختلفی هستند ولی برای انتخاب از میان این تنوع بی‌نظیر در جنس پارتیشن، رنگ آن، نوع و مدل آن به چه ویژگی هایی توجه کنیم؟ در واقع لازم است که با مشخصات پارتیشن و نوع طراحی مدرن یا کلاسیک آن آشنا بود و کاربرد هر نوع از این پارتیشن ها را دانست.

از پارتیشن کلاسیک در همه جا استفاده نمی شود و همین طور پارتیشن مدرن را نیز همیشه نمی توان به کار برد و همخوانی و هماهنگی آن با ساختار سازمان است که موجب می شود یک نوع پارتیشن در طراحی داخلی شرکتی مناسب باشد یا نامناسب. در اینجا دلیل انتخاب هر نوع از پارتیشن ها را بررسی می کنیم.

پارتیشن اداری مدرن

پارتیشن های کلاسیک چه پیشینه ای دارند؟

پارتیشن اداری مدرن نسبت به انواع پارتیشن کلاسیک مزیت هایی دارد که می توان زیبایی، بروز بودن، تنوع در طراحی، جنس و رنگ و کاربردهای گوناگون را از جمله این مزایا برشمرد. پارتیشن ها برای جداسازی فضاها در داخل اداره مورد استفاده قرار می گیرند و اگر چه از پارتیشن به عنوان ابزاری برای طراحی داخلی سنتی شرقی الهام گرفته‌شده اند ولی امروزه طراحی غربی دارند. پارتیشن ها که به مرور جای خود را در خانه ها بازکرده‌ و در بخش های مختلف دکوراسیون داخلی به کار گرفته می شوند و بعدتر در طراحی محیط های اداری از آن ها الهام گرفته شد در واقع یکی از نشانه های اصلی دکوراسیون شرقی هستند.

سبک دکوراسیون شرقی طرفداران خاص خود را در جهان دارد ولی برخی از عناصر مخصوص این سبک در سایر سبک های دکوراسیون نیز مورد استفاده قرار می گیرند. پارتیشن مدرن در واقع با خلاقیت طراحان در تغییر پارتیشن های سنتی شرقی برای کاربردی و مدرن کردن آن به وجود آمدند. با نگاهی به تاریخچه پارتیشن در کشورهای شرقی آسیا، درمی یابیم که چین و ژاپن با استفاده از صفحات کشویی در فضای خانه، به شکلی پایه گذار پارتیشن امروزی بوده اند. در این میان ژاپنی ها گوی سبقت را ربوده و انواع مختلفی از این مدل پارتیشن را برای کاربردهای گوناگون طراحی و تولید کردند. این مدل ها عبارت‌اند از:

 • «Byobo» صفحه تاشو
 • «Tsuitate» صفحه ورودی یک تکه
 • «Fusuma» صفحه کشویی
 • «Shoji» صفحه کشویی مدرن با کاغذ و چوب
 • «Tobusuma» صفحه کشویی چوبی
 • «Sugido» صفحات چوبی از جنس سدر یا سدار

پارتیشن های شرقی

صفحات تاشوی چینی که معمولا دارای نقش و نگار و کاربردهای مختلف بودند، به‌ راحتی قابلیت جابجایی نداشتند. این صفحات اغلب از چوب های سنگینی ساخته می شدند و از پارچه های چرمی و … برای پوشش چارچوب چوبی آن ها استفاده می کردند. صفحات تاشوی ژاپنی کاربردهای بیشتری داشته و برای مراسم مختلف، پارتیشن بندی دکوراسیون داخلی و … به کار گرفته می شدند.

در طراحی درب ها و صفحات ژاپنی بیشتر به قابلیت انعطاف پذیری و وزن سبک توجه می کردند. به مرور طراحان و معماران پارتیشن به معنایی که امروزه در منازل مسکونی و محیط‌های اداری می بینیم را با تغییر شکل همان پارتیشن ها و صفحات تاشو قدیمی ایجاد کردند. امروزه دو نوع پارتیشن کلاسیک و پارتیشن مدرن داریم که در محیط‌ های اداری به کار می رود و دارای طراحی ویژه و متفاوتی با هم هستند. کاملا مشخص است که پارتیشن های اداری مدرن از پارتیشن کلاسیک الهام گرفته‌ شده اند و شباهت هایی به هم دارند.

مطالب مرتبط  چگونه صندلی و میز مدیریت خاص انتخاب کنیم؟

پارتیشن اداری کلاسیک یا مدرن؟

پارتیشن اداری یکی از اقلام مهم در دکوراسیون محیط سازمان است. از پارتیشن محیط را هم برای کارمندان جذاب‌ و شخصی می کند و صرفه اقتصادی نیز دارد زیرا پارتیشن ها به نسبت ساخت با مصالح ساختمانی ارزان تر هستند. پارتیشن های اداری برای جداسازی موقت در فضاهای شرکت به کار می روند و گاهی تنها به دلیل به‌صرفه بودن از آن استفاده نمی شود بلکه مسائل قانونی نیز علت دیگر این موضوع است.

استفاده از پارتیشن ها برای جداسازی فضا در داخل ساختمان قانونی است در حالی که ساخت اتاق و تغییر فضا درون ساختمان نیاز به مجوز دارد، فرض کنید در شرکتی هر سال فضا و دکوراسیون با توجه به تعداد کارمندان و نیازهای آنان تغییر کند، ساخت اتاق و تغییر دکوراسیون با ساخت دیوار نه تنها نیاز به مجوز و زمان دارد بلکه ممکن است جلوی کارهای سازمانی را برای مدتی طولانی بگیرد. استفاده از پارتیشن اداری مدرن و کلاسیک این مزیت را دارد که به مجوز نیاز ندارد، نصب آن زمان زیادی نمی گیرد و سایر کارهای سازمان متوقف نمی شود زیرا آلودگی مانند آلودگی ساخت‌وساز ندارد.

پارتیشن کلاسیک

پارتیشن های کلاسیک که با طراحی قدیمی ارائه می شوند همیشه مشتریان خود را دارند، سال های طولانی است که سازمان ها و اداره های بزرگ و دولتی از پارتیشن کلاسیک استفاده می کنند و آنها را برای جداسازی فضا در اداره ها به کار می برند پارتیشن کلاسیک کاربردی است، هزینه زیادی ندارد، برای طولانی مدت قابل استفاده است، محیط شخصی و خصوصی برای کارمندان ایجاد می کند، بهینه سازی در استفاده از فضا ایجاد کرده و باعث می شود ارتباط بین کارمندان مختل نشود. پارتیشن‌های کلاسیک تنوع زیادی ندارند و در رنگ های محدودی ارائه می شوند که در سازمان ها و اداره ها معمولا این رنگ ها یعنی قهوه‌ای و کرم استفاده می شود.

این پارتیشن ها کاربردی اند و زیبایی ویژه‌ ای ندارند ولی وجود آنها به فضا چهره‌ ای اداری می دهد و با دیدن آن تصور فضایی کاری در ذهن شکل می گیرد و بنابراین نمی توان آن محیط را با محیطی فروشگاهی یا مسکونی اشتباه گرفت. هنگامی که مناسبات اداری رسمی، کاری و کلاسیک باشد استفاده از این پارتیشن ها با فضای کاری و محیط اداری همخوانی و تناسب دارد و پیشنهاد می شود. نصب این پارتیشن ها ساده و راحت است و زمان زیادی نمی برد و بنابراین هنگام نصب آن کارهای اداری دچار وقفه طولانی نمی شود. اجرای پارتیشن در نوع کلاسیک به نسبت پارتیشن اداری مدرن راحت‌تر است البته ممکن است برخی انواع پارتیشن مدرن نیز به راحتی نصب و اجرا شوند.

پارتیشن اداری مدرن

پارتیشن اداری مدرن

در محیط‌ های اداری، واحدها و بخش هایی که فعالیت مشخصی در آن انجام می گیرد، با پارتیشن از جنس فلز، ام دی اف و شیشه از یکدیگر جدا می شوند تا فعالیت ها در محیط واحدهای مربوطه انجام گیرد. در بین کارمندان نیز از پارتیشن برای ایجاد فضای خصوصی و شخصی استفاده می شود. پارتیشن ها می توانند در حالت هایی به صورت یکسره عمل کنند و به صورت دیوار ایجاد شده و فضایی مانند اتاق مجزا را بسازند که برای ورود و خروج نیز نیاز به خروجی دارد و یا در ارتفاعی کوتاه و با فاصله نصب گردند که تنها فضای خصوصی ایجاد کنند و جداسازی را انجام دهند ولی دیگر نیازی به ایجاد خروجی برای این نوع دوم نیست.

مطالب مرتبط  پارتیشن دوجداره گزینه مناسبی برای جایگزینی با دیوار

پارتیشن های مدرن به هر دو صورت کامل مانند دیوار که تا حدود سقف ادامه دارد و در ارتفاع کمتر طراحی شده‌اند. پارتیشن اداری مدرن در انواع مختلف مانند متحرک، تک جداره، دو جداره، بلوکی، ریلی و در جنس های مختلف مانند شیشه‌ای، ام دی اف، فلزی، شیشه و استیل، شیشه سکوریت و در رنگ های گوناگون شامل تمامی طیف رنگ ها تولید و در بازار عرضه شده‌اند. متراژ، نوع نصب، کیفیت جنس و طراحی این پارتیشن ها قیمت آن را تعیین می کند. پارتیشن ها در قیمت های گوناگون در بازار عرضه شده‌اند. برای قیمت باید هزینه نصب و اجرای پارتیشن را نیز در نظر گرفت که در موارد خاص مانند برخی پارتیشن های شیشه‌ای می تواند هزینه بیشتری باشد.

از پارتیشن اداری در چه محیطی استفاده می شود

استفاده از پارتیشن به صورت کلی در محیط اداری برای جداسازی فضا و حفظ حریم شخصی است ولی کاربرد نوع مدرن آن برای فضاهایی که ماهیتی مدرن دارند و یا با محصولات و خدمات جدیدتر سر و کار دارند مناسب‌تر است. شرکت های جوان، دارای محیط پویا، فضاهای اداری که محیطی بسته و محدود ندارند، در شرکت ها و اداره هایی که دکوراسیون داخلی آن مدرن است و پارتیشن اداری مدرن می توان مکمل آن دکوراسیون باشد از چنین پارتیشن هایی استفاده می کنند.

پارتیشن های مدرن اهمیت بیشتری به کارمندان می دهند همانند شیوه های جدیدتر مدیریت که راحتی و رفاه کارمندان را مهم شمرده و برای آن اقداماتی انجام می دهند. در این شرکت ها که مدیریت بهره‌وری کلی شرکت را در گرو تامین نیازها و خواسته های کارمندان می داند استفاده از پارتیشن اداری مدرن نیز به جای پارتیشن کلاسیک بیشتر خواهد بود.

مزیت پارتیشن اداری کلاسیک

پارتیشن های کلاسیک دارای تنوع بیشتری در طراحی هستند و بنابراین انتخاب های بیشتری داشته و می توانید مناسب با سلیقه خود و هماهنگ با محیط پارتیشن مورد نظر را انتخاب کنید، پارتیشن های اداری کلاسیک دارای رنگ های بیشتری هستند. پارتیشن مدرن رنگ های محدودی دارد و بنابراین با هر نوع سلیقه و مناسب با هر دکوراسیونی نمی توان آن را هماهنگ کرد ولی پارتیشن اداری کلاسیک دارای طیف رنگی وسیع‌تری است بنابراین می توان آن را با دکوراسیون محیط اداری هماهنگ کرد و از رنگ هایی که در نشاط محیط تأثیر دارند نیز برای آن استفاده کرد.

به صورت کلی نمی توان گفت که پارتیشن کلاسیک بهتر است یا پارتیشن مدرن، هر دو نوع پارتیشن ها برای فضاهای اداری خاصی مناسب هستند ولی پارتیشن اداری کلاسیک هماهنگی بیشتری با زمان ما دارد و با اکثر دکوراسیون های داخلی اداره ها هماهنگ می شود و کاربردهای بیشتری نیست به مدل پارتیشن مدرن دارد. طراحی کلاسیک انواع پارتیشن جذابیتی ویژه به محیط کار می دهد و آن را برای کارمندان جذاب‌تر می کند.

منبع: https://javizco.com

4 پاسخ
 1. محمدی نسب گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  برای انتخاب پارتیشن های اداری حتما باید به سبک دکوراسیون و چیدمان ادااری توجه کنیم تا هماهنگی بین آن ها برقرار کنیم

 2. میلاد گفته:

  سلام به شما. مطلب مفید و جامعی بود. برای طراحی داخلی خیلی به من کمک کرد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .