۸ نکته برای انتخاب پارتیشن اداری

چرا انتخاب پارتیشن اداری برای طراحان کمی سخت است؟ چطور می توان بهترین روش برای انتخاب پارتیشن را برای محیط کار یافت؟ محیط کار ویژگی های متفاوتی از محیط های مسکونی دارد. با توجه به شیوه های مدیریت جدید که در بسیاری از مواقع فضای باز و فلت را به اتاق های منفک و جدا از هم ترجیح می دهند و بر پایه مشورت، تعامل و ارتباط میان افراد، واحدها و بخش های مختلف هر سازمان شکل گرفته است، اینجا نقش پارتیشن ها اهمیت می یابند.

پارتیشن ها علاوه بر ایجاد فضای خصوصی و امن امکان ارتباط را کاملا مسدود نمی کنند. برخی از پارتیشن ها که دوجداره هستند از ورود صداهای مزاحم در بخش های حساس اداری جلوگیری می کنند. برای آنکه بدانیم چه نکاتی در انتخاب پارتیشن اداری ، طراحی و نصب پارتیشن اهمیت دارد و مشکلات بعدی را کاهش می دهد در اینجا ۸ نکته برای انتخاب پارتیشن اداری خوب را شرح داده ایم.

۱-توجه به کیفیت پارتیشن اداری

انتخاب پارتیشن اداری در میان پارتیشن های مختلف با کیفیت های متفاوت نکته بسیار مهمی است. با توجه به نیازی که در محیط کار برای استفاده از انواع پارتیشن وجود دارد بهتر است از انواع پارتیشن با کیفیت یا پارتیشن ارزان استفاده کرد. در سازمانی که برای مدتی طولانی با ظاهری یکسان باقی خواهند ماند استفاده از پارتیشن با کیفیت ارجحیت دارد.

پارتیشن اداری خوب

۲-توجه به هزینه ها

در مواقعی لزوم استفاده از پارتیشن اثبات شده و مدیریت به این نتیجه رسیده است که نیاز است تغییراتی فیزیکی در سازمان صورت گیرد ولی هزینه پارتیشن عامل بازدارنده است، به دلیل اهمیت فضای کار بهتر است با استفاده از پارتیشن ارزان و یا پارتیشن کارکرده این مشکل را حل کرد. مزایای استفاده از پارتیشن همچون جداسازی، جلوگیری از ورود صدا، برقراری تمرکز در هر واحد و ایجاد احساس امنیت را می توان با انتخاب پارتیشن اداری نیز در محیط کار ایجاد کرد.

۳-تحلیل محیط کار پیش از انتخاب پارتیشن اداری

در آغاز کسب و کاری جدید و یا ارتقاء کسب و کارهای کنونی در جامعه نیاز به بررسی شرایط محیط کاری است. گاهی در روند تحلیل تغییر دکوراسیون، تغییر در فضای کاری و یا جابجایی واحدها در ساختمان ضرورت می یابد، تحلیل محیط کار این فرصت را به مدیریت و کارکنان می دهد تا در بهینه شدن فعالیت ها نقش داشته باشند، انتخاب پارتیشن اداری برای بهینه‌سازی به کار می رود و می تواند محیطی امن و کارآمد در ساختمان ایجاد کند، ساخت دیوار در ساختمان و تغییرات آن کاری پر هزینه و گاهی غیرممکن است.

با انتخاب پارتیشن اداری در ساخت فضای مورد نظر مدیریت یا توجه به نیازهای کارمندان و جداسازی بخش ها و واحدهای مختلف سودمند و کاربردی است. تحلیل و ارزیابی محیط کسب و کار به مدیران بنگاه های اقتصادی فعال در جامعه کمک می کند تا بتوانند تصمیماتی درست اتخاذ کرده و نیازهای درونی و بیرونی تغییراتی در سازمان ایجاد کنند، بخشی از این تغییرات ممکن است به تغییر در دکوراسیون داخلی منجر شود زیرا نحوه ارتباط و تعامل میان کارکنان واحدهای مختلف و همچنین میزان آسایش و راحتی در فضای خصوصی برای هر فرد در محیط کار اهمیت ویژه ای دارد.

مطالب مرتبط  تاثیر کیفیت هوا بر کارکنان

تعریف کسب و کار

به مجموعه فرآیندهای تأمین، تولید و توزیع کالا و خدمات که به منظور کسب سود انجام می شود، کسب و کار می گویند. یک محیط کسب و کار شامل عوامل و شرایطی است که به‌ صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر روی روند پیشروی اهداف تأثیر می گذارد. بر اساس تجربیات جهانی می توان بیان کرد که کسب و کار تنها در بستری با منابع غنی می تواند به صورت کارا و بهینه به فعالیت خود ادامه دهد.

برای آغاز کسب و کاری جدید و یا ارتقاء کسب و کارهای کنونی در جامعه نیاز به بررسی شرایط محیط کاری است. در واقع تحلیل و ارزیابی محیط به مدیران بنگاه های اقتصادی فعال در جامعه کمک می کند تا بتوانند تصمیماتی درست اتخاذ کنند. با توجه به همه این موارد تصمیم مدیریت، منابع انسانی شرکت ها و بخش تدارکات و اجرای آن در انتخاب پارتیشن اهمیتی بیشتر از آن دارد که تنها فضایی ایجاد شود و باید به نکاتی در این مورد مانند نیاز کارکنان، حفظ ارتباط میان واحدها، اهمیت نیازهای خاص هر واحد و بهینه‌سازی توجه کرد. محیط کار شامل ابعاد مختلفی است که هر کدام از آن ها می تواند نقشی مهم و سازنده در طراحی کسب و کاری موفق داشته باشد و به نوعی آینده آن را نیز رقم بزنند.

پارتیشن اداری خوب

۴-توجه به ظرفیت محیط کار 

منظور از ظرفیت محیط، بررسی میزان غنی بودن محیط کسب و کار و منابعی است که در دسترس سازمان ها قرار دارد. اگر این محیط غنی باشد سازمان ها می توانند به منابع بیشتری دسترسی داشته باشند؛ اما در محیطی با منابع بیشتر، تعداد سازمان ها و شرکت های متقاضی برای استفاده از منابع نیز بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر در محیطی با منابع اندک، رقابت بین سازمان ها برای دسترسی به منابع بیشتر است و این سازمان ها از طرف محیط برای به کارگیری منابع با راندمان بالاتر تشویق می شوند.

تحلیل

در واقع سازمان هایی که در محیطی با منابع اندک فعالیت می کنند برای بقاء و ادامه فعالیت های موفق یا باید خود را به محیطی غنی برسانند و یا اینکه راندمان سازمان خود را بالا ببرند. تحلیل ظرفیت محیط یکی از عوامل تاثیرگذار در آینده کسب‌ و کار خواهد بود. در محیط اداری که فضا و ظرفیت مناسب برای کارمندان ندارد چه راه حلی وجود دارد؟ چطور می توان در سازمانی با ظرفیت محیط اندک فضایی دلنشین، آرام و مناسب کارمندان ایجاد کرد؟ پارتیشن یک راه حل ساده برای فضاهای کوچک و یا فضاهایی که ظرفیت اندک دارند است.

در بسیاری مواقع استفاده از پارتیشن می تواند هزینه های زیادی برای شرکت داشته باشد، بنابراین راه حل کم کردن هزینه ها استفاده از پارتیشن کارکرده است. برای کم کردن هزینه تمام شده در طراحی داخلی جدید با استفاده از پارتیشن بهتر است از پارتیشن اداری ارزان یا کارکرده استفاده کرد و سپس با ترمیم قسمت هایی که آسیب دیده، ظاهر زیباتری برای آن ساخت.

البته اگر پیش‌بینی طولانی مدت برای قرارگیری پارتیشن وجود دارد توصیه می شود از پارتیشن با کیفیت استفاده کنید. در غیر این صورت بهترین گزینه تغییر دکوراسیون و بخش بندی سازمان با استفاده از پارتیشن کارکرده است.

مطالب مرتبط  مراحلی که تولیدکنندگان برای تولید مبل به کار می گیرند

۵-همگونی و ناهمگونی

همگونی

معمولا برای سازمان محیط همگون بسیار مناسب تر است. انتخاب پارتیشن اداری در محیط همگون می تواند به صورت یکنواخت انجام شود. سازمان در محیط همگون می تواند به راه های استاندارد هدایت شود. در این زمینه بسیاری از سازمان ها در تلاش هستند مشتریانی که به آن ها خدمات می دهند و یا بازارهایی که در آن فعالیت می کنند را محدود سازند تا بدین شکل محیط کسب و کار خود را به سمت محیطی همگون سوق دهند.

ناهمگونی

تصور کنید مشتریان بخش های مختلف محیط کار تفاوت های زیادی با هم داشته باشند، مشتریانی که اختلاف فرهنگی زیادی با هم دارند و رفت و آمد آن ها می تواند باعث ایجاد درگیری یا حداقل احساس نامطلوب در آن ها شود. لازم است محیط ناهمگون برای این موارد مدیریت شود، یک روش مناسب برای چنین مدیریتی استفاده از پارتیشن است. انتخاب پارتیشن با کیفیت می تواند در بهبود اوضاع سازمان های ناهمگون نقش مؤثری ایفا کند.

۶-محیط پایدار و ناپایدار

میزان تغییر و یا جابجایی ارکان و عوامل تشکیل دهنده یک سازمان، معیاری برای سنجش میزان پایداری و ناپایداری محیط کسب و کار بوده و نیاز به پارتیشن اداری در فضای ناپایدار بیشتر است. محیط کاری که مدام عوامل خود را جابجا می کند نیاز به محیط فیزیکی پویایی دارد و در اینجا استفاده از پارتیشن توصیه می شود. در این راستا می توان بیان کرد که اگر سازمانی در محیطی پایدار و باثبات باشد، می تواند اهداف و کارهای خود را استاندارد انجام دهد؛ اما در محیط ناپایدار سازمان نمی تواند امور مختلف را پیش بینی کند و پویایی و تغییرات در محیط ناپایدار بیشتر است. تغییرات بازار کار و فضای اقتصادی جامعه تاثیر زیادی این مورد دارد. اگر فعالیت های سازمانی قابل پیش بینی نباشد احتمال تغییرات فیزیکی در آن نیز بیشتر می شود.

۷-ظاهر محیط کار و استفاده از پارتیشن اداری 

برای بسیاری از سازمان ها و شرکت ها ظاهر فضای شرکت و محیط کار اهمیت دارد زیرا مشتریان و همکاران این ظاهر را نمادی از توانایی و اهمیت سازمان آن ها تلقی خواهند کرد، استفاده از پارتیشن با کیفیت می تواند با طراحی زیبا این تصور را که در سازمانی قدرتمند حضور دارند در مشتریان افزایش دهد. با طراحی هوشمندانه می توان با استفاده از پارتیشن اداری ارزان محیطی دلخواه طراحی کرد که علاوه بر کاربردی بودن ظاهری جذاب و زیبا نیز داشته باشد.

پارتیشن اداری مناسب

۸-پراکندگی عوامل در محیط سازمانی

منظور از متمرکز بودن و یا پراکندگی عوامل در محیط کسب و کار این است که عناصر و یا عوامل تشکیل دهنده محیط های سازمانی می توانند در یک مکان قرار داشته و یا در حوزه ای وسیع، پراکنده شده باشند. همچنین باید در نظر داشت سازمانی که در محیطی متمرکز قرار دارد، می تواند راحت تر به فعالیت های خود بپردازد و همچنین در این زمینه مشتریان و ارباب رجوع را نیز از پراکندگی مصون نگه دارد. برای حفظ تمرکز در سازمان گاهی نیاز به حضور افراد بیشتر یا استفاده از فضاهای بیشتر در ساختمان است، انتخاب پارتیشن اداری راه حلی مناسب برای ایجاد فضایی متمرکز برای حضور کارمندان و مشتریان است.

منبع: https://javizco.com

4 پاسخ
  1. جعفری گفته:

    ممنونم از توضیحاتتون دید افراد رو برای انتخاب و خرید بازتر کردید

  2. مریم احمدی گفته:

    مطلب تخصصی خوبی بود برای انتخاب پارتیشن و طراحی فضای اداری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *